علل سرخی غیرطبیعی پوست

دکتر جاوید حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: قرمزی پوست برای بسیاری از افراد عذاب‌آور است و به دنبال راهی برای بهبود این وضعیت هستند. این عارضه به سرخی غیرطبیعی پوست تعبیر می‌شود. این مشکل در صورت تشخیص علت آن قابل پیشگیری یا درمان است.

وی درباره مهم‌ترین عللی که می‌تواند منجر به بروز قرمزی پوست شود، گفت: در صورتی که قرمزی پوست در زمان افت یا افزایش درجه حرارت محیط رخ دهد، سد پوستی به دلیل کاهش رطوبت و سردی هوا دچار اختلال می‌شود و پوست‌های کمی چرب، خشک شده و خشکی پوست به تدریج بیشتر می‌شود و پوست را مستعد التهاب می‌کند.

این متخصص پوست و مو یادآور شد: محصولات موضعی متفاوت به ویژه عطرها و نگهدارنده‌ها می‌تواند باعث واکنش آلرژیک پوست شود. آلرژی غذایی نیز پوست را مستعد قرمزی و التهاب می‌کند. در این موارد انجام Patch test می‌تواند در پیشگیری از بروز این نوع آلرژی کمک‌کننده باشد.

حسینی بیماری «روزاسه» را از علل بروز قرمزی پوست دانست و در توضیح آن گفت: اگر علائم «روزاسه» از جمله قرمزی صورت، گرفتگی و عروق پوستی برجسته، ضخامت و قرمزی بینی یا بزرگی غدد چربی که به شکل برجستگی متمایل به زرد دیده می‌شود، بروز کند، باید فرد مبتلا با متخصص پوست مشاوره کند؛ چرا که تشخیص هرچه سریع‌تر «روزاسه» می‌تواند از پیشرفت علائم بیماری جلوگیری کند.

وی گفت: آفتاب سوختگی، کهیر، درماتیت، آکنه، اختلال حرارت بدن، واکنش دارویی و ... نیز از عوامل ایجاد قرمزی پوست هستند. در افرادی که دچار قرمزی و تحریک پوست می‌شوند، پیشگیری از آسیب سد پوستی می‌تواند مانع از بروز التهاب شود.

حسینی در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از مرطوب‌کننده‌های موضعی حاوی ترکیباتی مانند سرامید، کلسترول، گلیسیرین و استئاریک اسید و تقویت سد پوستی با مصرف اسیدهای امگا 3، ماهی و دانه‌های غلات و مکمل‌های غذایی موجب پیشگیری از قرمزی پوست می‌شود.