7 تصميم براي سلامتي در سال نو

 آرام آرام صدای قدم های سال 1394 به گوش می رسد. همه منتظر نو شدن هستیم، سالی نو، روزها و لحظه هایی نو. همانطور که سر سفره ی هفت سین دعا می کنید و « حول حالنا الی احسن الحال» می گویید، تصمیم بگیرید در سال جدید بیشتر به فکرسلامتي خود باشید.

 یادتان باشد که هر وقت ماهی را از آب بگیرید تازه است. هر وقت که بخواهید می توانید اراده کنید و ناخوشی ها را از خودتان دور بسازید. بدون شک همه ی ما برای سال جدید برنامه ی های جدیدی برای زندگی مان داریم، ماشین نو، خانه نو و غیره.

بهتر است به فکر عادت های نو و سبک زندگی سالم تری نیز باشید. کار چندان سختی نیست. کافیست عادت های نامناسب را کنار بگذارید و با تصمیمات جدید سالی سرشار از سلامتي را آغاز کنید.

برای چاق نشدن به حس خودتان اعتماد کنید

بدون شک یک کیک شکلاتی نرم و پر از خامه بسیار وسوسه انگیز است. اما افرادی که دغدغه ی تناسب اندام دارند، به ندرت جرات می کنند بیش از یک تکه ی کوچک از این کیک و یا هر شیرینی تر و خامه ای دیگری را میل کنند.

در حالی که این دغدغه در خصوص شیرینیجات و کیک های خشک وجود ندارد و اکثر افراد هر چقدر که دلشان بخواهد از آنها مصرف می کنند.

نتایج پژوهشی که در ماه اوت سال 2014 در مجله Consumer Research به چاپ رسیده است نشان می دهد که نوع مواد غذایی روی تصور ما از کالری موجود در آنها تاثیر دارد.

در واقع همیشه این حس وجود دارد که مواد غذایی نرم و ترد کالری بیشتری از مواد غذایی سفت و خشک دارد. بهتر است به حس های خود اعتماد کنید.

در حالت کلی اگر نمی خواهید چاق شوید در مصرف هیچ ماده ی غذایی افراط نکنید و در عین حال هیچ ماده ی غذایی را نیز به طور کلی از برنامه ی غذایی تان حذف نکنید، مگر اینکه از طرف پزشک متخصص برایتان منع شده باشد.
نتایج پژوهشی نشان می دهد بچه هایی روزانه یک ساعت از وقت خود را صرف بازی های کامپیوتری می کنند، اجتماعی تر و شادتر هستند و مشکل بیش فعالی در آنها کمتر دیده می شود

بدوید: مدت زمان آن مهم نیست، فقط بدوید!

از همین تعطیلات عید شروع کنید. بدوید! نتایج پژوهشی که در ماه جولای سال 2014 و در مجله American College of Cardiology به چاپ رسید نشان می دهد دویدن منظم روزانه آن هم به مدت چند دقیقه، به اندازه ی یک دوی آهسته ی طولانی مدت در جهت افزایش امید به زندگی تاثیر دارد.

نتایج این پژوهش نشان می دهد افرادی که روزانه چند دقیقه می دوند، بیشتر از افراد بی تحرک عمر می کنند.

اگر جزو افراد سحرخیز هستید و قبل از رفتن به سر کار وقت دارید، بدوید. در غیر این صورت عصر مسیری که به منزل بر می گردید را راه نروید، بدوید! اگر این آمادگی را ندارید نیز بعد از رسیدن به منزل و استراحتی کوتاه به اولین پارک محله تان بروید و چند دقیقه بدوید.

به عقیده ی محققان افرادی که روزانه فقط 5 تا 10 دقیقه می دوند به میزان قابل توجهی خطر بیماری های قلبی عروقی و همچنین مرگ و میر زودهنگام را کاهش می دهند.

بازی های کامپیوتری را برای بچه ها ممنوع نکنید

درست است که یکی از عوامل چاقی و بی تحرکی بچه های امروزی، تماشای تلویزیون و بازی های رایانه ای و ویدئویی است، اما نتایج پژوهشی که در مجله ی Pediatrics به چاپ رسیده است نشان می دهد بچه هایی روزانه یک ساعت از وقت خود را صرف بازی های رایانه ای می کنند، اجتماعی تر و شادتر هستند و مشکل بیش فعالی در آنها کمتر دیده می شود.

محققان دانشگاه آکسفورد روی رفتار پنج هزار نوجوان 10 تا 15 ساله بررسی هایی انجام دادند. نیمی از این بچه ها دختر و نیمی دیگر پسر بودند.

محققان مدت زمانی که این شرکت کننده ها به بازی های رایانه ای و ویدئویی اختصاص می دادند و همچنین سطح رضایت از زندگی، بیش فعالی، بی توجهی، تفاهم با دیگران و غیره را نیز بررسی کردند.

آنها مشاهده کردند 75 درصد این شرکت کننده های کم سن و سال، هر روز بازی های رایانه ای انجام می دهند. تاثیر این بازی ها با توجه به مدت زمانی که به این بازی ها اختصاص داده می شود، متفاوت است.

محققان معتقد هستند به جای منع کامل بچه ها از انجام این بازی ها، بهتر است مدت زمان اختصاص یافته را کنترل کنید.

نان و سرخ کردنی ها را نسوزانید

سیب زمینی سرخ شده، تست، بیسکوییت و غیره را نسوزانید. محققان فرانسوی به این نتیجه رسیده اند که پختن زیاد یا قرار دادن مواد غذایی در حرارت بالا و به اصطلاح سوزاندن غذاها مثل ته دیگ یا نان سوخته باعث تسریع روند پیری می شود.

این حساسیت بویژه در مورد سیب زمینی سرخ کرده یا چیپس و دیگر سرخ کردنی ها و نان از اهمیت بالایی برخوردار است.

به خاطر اینکه موادغذایی حاوی قند و پروتئین، در اثر حرارت بالا ترکیبی تولید می کنند که باعث پیری سلول های بدن می شود.

برای پیشگیری از تولید این ترکیبات بهتر است که مواد غذایی را با حرارت ملایم طبخ کنید.

آب پز یا بخار پز کردن، جزو بهترین و سالم ترین شیوه های پخت و پز است.

محققان دریافتند افرادی که شب ها دیرتر به رختخواب می روند، افکار منفی بیشتری نسبت به افرادی که زود می خوابند دارند

شب ها زودتر بخوابید

اگر شما هم جزو افرادی هستید که شب ها دیر می خوابند، باید بدانید که بیشتر در معرض استرس و افکار منفی قرار خواهید داشت.

محققان دانشگاه بینگهمتون روی صد دانشجوی جوان و عادت های خواب آنها بررسی هایی انجام دادند.

محققان در خصوص مدت زمان خواب، ساعت دقیق خواب و مدت زمان کار با رایانه و شرایط روحی آنها بررسی هایی انجام دادند.

آنها مشاهده کردند افرادی که شب ها دیرتر به رختخواب می روند، افکار منفی بیشتری نسبت به افرادی که زود می خوابند دارند.

همچنین افرادی که بیشتر از هفت ساعت در شب می خوابند، کمتر دچار اضطراب و استرس می شوند. البته بیشتر از هشت ساعت خواب شبانه برای افراد بزرگسال هم خوب نیست.

بنابراین توصیه می کنیم در سالی که در پیش روست تصمیم بگیرید که شب ها زود بخوابید و صبح ها سحرخیز باشید.

تند غذا نخورید

مهم ترین و بهترین تصمیمی که می توانید برای سال جدید بگیرید، تند غذا نخوردن است.

نتایج پژوهشی که در ژانویه ی 2014 چاپ شده است نشان می دهد آرام غذا خوردن روی سلامت و میزان غذایی که می خورید تاثیر می گذارد.

بهتر است زمان کافی برای غذا خوردن خود اختصاص دهید و در آرام و کامل جویدن لقمه های غذا دقت کنید.

از فتالات دوری کنید

فتالات ها ترکیبات شیمیایی موجود در اکثر فراورده های آرایشی و بهداشتی مورد استفاده ما هستند. در نتیجه همه ی ما در تماس با این ترکیبات قرار داریم.

نتایج بررسی های علمی ثابت کرده است جنین های که در معرض بیشتر این ترکیبات شیمیایی هستند، آی کیوی (ضریب هوشی) کمتری خواهند داشت.

این ترکیبات شیمیایی در برخی از رژ لب ها، لاک های مخصوص مو، لاک ناخن یا حتی برخی از صابون ها و غیره وجود دارد.

این ترکیبات شیمیایی، احتمال بروز اختلال در غدد درون ریز بدن را بالا می برند.